PRZYSZŁOŚĆ

with No Comments

 

Po konferencji „Miłość, bezpieczeństwo, przynależność, czyli o tym, czego szukamy w
naszych smartfonach”…
Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie. Jeszcze 20 lat temu nikt nie przypuszczał, że wynalazek, jakim jest Internet, będzie miał na nas tak ogromny wpływ. Różne są wzory komunikacji z innymi, sposoby spędzania wolnego czasu, dynamika pracy, relacje miedzy ludźmi. Zmiana pokoleniowa następuje już nie co 25 lat, a co 8-9… Nasze dzieci wychowują się w zupełnie innej rzeczywistości niż my czy ich parę lat starsze rodzeństwo…
Stajemy przed wyzwaniami, jak mądrze poprowadzić dzieci w cyfrowym świecie. Coraz częściej dotykamy problemu uzależnienia młodych od Internetu, gier, portali społecznościowych. Mówimy o zjawisku FOMO, fonoholizmie czy cyberprzemocy.
Wydawałoby się, że nie są to problemy dzieci wieku przedszkolnego. Jednak to teraz, na długo przed pójściem dzieci do szkoły, jest dobry czas na budowanie odpowiedzialności cyfrowej. Bez odpowiedniego modelowania postaw najmłodszych, ustalania granic i konsekwentnego przestrzegania rodzinnie wypracowanych zasad korzystania z nowych technologii, codzienne używanie smartfonów czy tabletów może przynieść więcej szkód niż pożytku.
Najważniejszym czynnikiem chroniącym nas – użytkowników mediów cyfrowych przed jakimkolwiek uzależnieniem w tym uzależnieniem od mediów cyfrowych, jest dobrze zbudowana relacja z najbliższymi!
Zachęcamy do zapoznania się w wynikami badań „Młodzi cyfrowi” dostępnych na stronie internetowej Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG”, której założyciela, dr Macieja Dębskiego, mieliśmy przyjemność gościć podczas naszej konferencji. To był bardzo dobrze wykorzystany czas!
Dbam O Mój Z@sięg