Marzec 2023

Przebaczeniepostanowić, że ten, kto nas skrzywdził, nie musi za to zapłacić.

Na dobry poranek:

Zrób ze swoją rodziną papierowy łańcuch. Na każdym ogniwie napiszcie jedną rzecz, którą trudno jest wybaczyć. Każdego dnia porozmawiajcie o tej rzeczy i zastanówcie się, jaki wpływ może mieć fakt, że jej komuś nie wybaczymy. A potem cieszcie się z tego,
że możemy przebaczać i odetnijcie to ogniwo.

W drodze:

W tym miesiącu, w dogodnym dla siebie momencie, kiedy jesteś z dzieckiem w samochodzie, autobusie, albo idziecie razem do przedszkola, pomyślcie o sposobach, jak może dokończyć zdanie: „Muszę wybaczyć i zapomnieć ____________”. Tak jak dźwiganie ciężkich książek w plecaku, pielęgnowanie wspomnień o tym, co powinno być wybaczone, może być bardzo męczące. Dlatego najlepszym wyjściem jest wybaczyć, aby dłużej się już nie męczyć.

Obiadowe pogaduchy:
Zapytaj dziecko: Kto miał ci najwięcej do wybaczenia? Dlaczego potrzebowałeś wybaczenia?
Zapytaj rodzica: Ile najwięcej byłeś komuś dłużny? Jakby to zmieniło twoje życie, gdyby ta osoba powiedziała ci, że cały twój dług został darowany?
Pogaduchy do poduchy:

Niech każdy w waszej rodzinie pomyśli o jednej rzeczy, z powodu której byłoby bardzo smutno, gdyby zaginęła. Jak długo byś jej szukał, aby ją odnaleźć? Zawsze, kiedy się zgubimy, albo potrzebujemy przebaczenia, Bóg chce nas szukać tak długo, aż nas znajdzie. I zawsze znajduje.

Do rodziców:

Wszyscy doskonale wiemy, jak to jest powtarzać coś ciągle do znudzenia, kiedy dzieci nas nie słuchają. Jednak są takie słowa, które nigdy nie tracą na znaczeniu i nigdy nie nudzi nam się ich słuchać, a brzmią one: „wybaczam ci”. Mamy wybaczać bez końca, jednak wybaczanie wymaga wprawy i ćwiczenia. Może być trudno wybaczyć po długim
i męczącym dniu, lub po kłótni, ale jeśli nie wybaczamy, to tracimy. Zdecyduj, aby stawać się osobą, która chętnie wybacza.